هر چند سامانه‌های حمل‌ونقل درون شهری طی روزهای نخست مهرماه این آمادگی را دارند تا میزبانی اهالی علم را به‌عهده بگیرند اما ایجاد یک سامانه کاملاً تخصصی آمد و شد ویژه کودکان و نوجوانان ضروری به‌نظر می‌رسید. چند سالی است که با مشارکت سازمان تاکسیرانی، وزارت آموزش و پرورش و پلیس راهور، طرح موفق سرویس ویژه مدارس به اجرا درآمده است تا دانش‌آموزان با ایمنی و سرعت بیشتری در خانه دوم‌شان حضور یابند. هم‌اکنون بسیاری از خانواده‌ها که با مزایای متعدد این طرح آشنایی پیدا کرده‌اند، ترجیح می‌دهند که از این سامانه برای تردد راحت فرزندانشان بهره ببرند. در این صفحه هم با ویژگی‌ها و نقاط مثبت طرح سرویس ویژه مدارس بیشتر آشنا خواهید شد و هم از هزینه‌ها و چگونگی استفاده از این خدمات مطلع می‌شوید.

هیچ راننده‌ای بدون مجوز و دریافت برچسب سرویس مدرسه که از سوی آموزش و پرورش و پلیس راهور صادر می‌شود مجاز به جا به جا کردن دانش‌آموزان از مدرسه به خانه و خانه به مدرسه نیست. بنابراین اگر دنبال این هستید که با خودروی خود سرویس مدرسه باشید باید اول به دنبال گرفتن برچسب سرویس مدرسه باشید.

اولویت در صدور برچسب سرویس مدرسه با تاکسی‌ها است تاکسی‌های ون و تاکسی‌های سواری می‌توانند درخواست خود را به شرکت‌های تعاونی تاکسیرانی برای ثبت‌نام در سرویس مدرسه ارائه کنند.

در صورت تایید نهایی پیمانکاران و رانندگان متقاضی اطلاعات رانندگان و شرکت‌های تایید صلاحیت شده برای ارائه خدمات حمل و نقل دانش‌آموزی در سامانه سپند (سامانه پایش ناوگان دانش آموزی) وزارت کشور ثبت می‌شود. در نهایت مدیران مدارس با توجه به موقعیت خود با انتخاب پیمانکار تقاضای برقراری سرویس مدرسه دارد را ارائه می‌کند.

نرخ جا به جایی دانش آموزان در سرویس مدرسه بر اساس نرخنامه‌ای است که هر سال با تایید شورای اسلامی شهر تهران مشخص می‌شود و همه رانندگان و پیمانکاران مکلف به رعایت آن هستند. پیمانکار و راننده ارتباط مالی با والدین دانش‌آموز ندارد و وجوه مربوط به هزینه جا به جایی دانش آموزان از سوی مدرسه پرداخت می‌شود. مدارس این وجه را از والدین دریافت می‌کنند.

تنها خودروهایی می‌توانند برچسب سرویس مدرسه دریافت کنند که خودروی آن‌ها معاینه فنی معتبر داشته و از سوی پلیس صلاحیت اخلاقی آن‌ها تائید شده باشد. نداشتن اعتیاد، سوءپیشینه و مواردی مانند آن از شروط اساسی و الزامی برای صدور برچسب سرویس مدرسه است.

شرکت‌های پیمانکار برای ساماندهی سرویس مدارس از سوی سازمان تاکسیرانی تایید صلاحیت می‌شوند. رانندگان باید در قالب یکی از این شرکت‌ها فعالیت کنند تا بتوان بر عملکرد آن‌ها نظارت کرد.

همچنین سرویس مدرسه خدمات بیمه ویژه‌ای را ارائه می‌دهد که البته این موضوع فقط شامل حال دانش‌آموزانی می‌شود که از سرویس مدرسه تحت پوشش سازمان تاکسیرانی استفاده می‌کنند. اما از آنجایی که بروز هر حادثه‌ای می‌تواند غیرقابل پیش‌بینی باشد، سازمان تاکسیرانی شاخص بیمه را هم برای این تاکسی‌ها که وظیفه جابه‌جایی فرزندان شما را برعهده دارند، تعریف کرده تا خدایی ناخواسته اگر حادثه‌ای پیش آمد، هزینه‌ای به خانواده تحمیل نشود.

همه والدینی که می‌خواهند از خدمات سرویس‌های مدرسه زیرنظر تاکسیرانی بهره‌مند شوند کافی است به مدرسه فرزندان‌شان مراجعه کرده و فرم مخصوص سرویس مدرسه را پر کنند. مسئولان مدرسه هم طی هماهنگی‌هایی که با شرکت‌های تاکسیرانی دارند، درخواست والدین و مسیرهای ترددی دانش‌آموزان را در اختیار آنها قرار می‌دهند. این شرکت‌ها هم با توجه به راننده‌های ویژه خود نسبت به برنامه‌ریزی تردد دانش‌آموزان از خانه به مدرسه و برعکس اقدام خواهند کرد.

والدینی که قصد دارند برای فرزندان‌شان سرویس مدرسه بگیرند، بهتر است قبل از شروع سال تحصیلی این کار را انجام بدهند تا با مشکل مواجه نشوند. شما می‌توانید در فرم‌تان، درخواست راننده خانم هم داشته باشید.

رانندگان سرویس مدرسه حین انتقال دانش آموزان اجازه ندارند از سرعت مجاز تخطی کنند. استفاده از دخانیات ممنوع است و در صورت تخلف با راننده برخورد قانونی می‌شود.

رانندگان تاکسی که قراراست وظیفه جابه‌جایی دانش‌آموزان را برعهده داشته باشند باید در قالب کلاس‌هایی آموزش ببینند. این کلاس‌های آموزشی در ۲ زمینه آموزش اخلاق حرفه‌ای ویژه سرویس مدارس و نیز آموزش قوانین راهنمایی و رانندگی است. علاوه بر این، یک کتابچه آموزشی هم مکمل این آموزش‌هاست و در اختیار راننده سرویس‌ مدرسه قرار می‌گیرد تا با نحوه برخورد با دانش‌آموزان و حتی خطراتی که ممکن است آنها را تهدید کند، بیشتر آشنا شود.

والدین اگر ازعملکرد راننده‌ای که برچسب سرویس مدرسه دریافت کرده است شکایت دارند می‌توانند شکایت خود را درسامانه سپند به نشانی https://irtusepand.ir ثبت کنند. شکایت‌ها بررسی و به موقع پیگیری و پاسخ داده می‌شود.

 

آخرین به روز رسانی:

پست‌های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *