آموزش‌ یکی‌ ازمهم‌ترین‌ مسائل‌ در رفع‌ مشکلات‌ ترافیک‌ است‌. برای‌ ارتقاء ایمنی‌ ترافیک‌ باید آموزش‌ در تمام‌ مقاطع‌ سنی‌ وجود داشته‌ باشد. در بین‌ گروه‌های‌ مختلف‌ آسیب‌‌پذیر در محیط‌ ترافیک‌، کودکان‌ به دلیل آموزش ندیدن در این حوزه دچار آسیب می‌شوند. برای‌ تاثیرگذاری‌ بر کودکان‌ از روش‌های‌ گوناگون‌ اعم‌ از آموزش‌ نظری‌ در مدارس‌، آموزش‌ عملی‌ تبلیغات‌ و رسانه‌های‌ گروهی‌ می‌توان‌ بهره‌ گرفت‌. آموزش‌های‌ مستقیم‌ رفتار ترافیکی‌ به‌ کودکان‌ در محیط‌ واقعی‌ توام‌ با خطراتی که‌ برای‌ آنها وجود دارد یکی دیگر از روش‌های آموزش رفتار ترافیکی به بچه‌ها است.

بنابراین، یکی‌ از روش‌های‌ آموزش‌ عملی‌ رفتار درست ترافیکی به کودکان، بهره‌گیری از امکاناتی است که در پارک‌های آموزش ترافیک که‌ شباهت زیادی به‌ محیط‌ واقعی‌ ترافیک دارند است. اما در پارک ترافیک دقیقاً چه چیزهایی به بچه‌ها آموزش داده می‌شود؟ کودکان تا چه اندازه در پارک‌های شبیه‌سازی شده با محیط واقعی می‌توانند درک درستی از ترافیک و خطراتی که در خیابان با آن رو به رو می‌شوند پیدا کنند؟

تهران ۱۸ بوستان آموزش ترافیک دارد و ۵ بوستان  دیگر هم در حال ساخت است، شاید جالب باشد بدانید که سابقه ساخته‌شدن پارک ترافیک در تهران به حدود ۲۰ سال قبل بر می‌گردد. نخستین‌ پارک‌ آموزش‌ ترافیک‌ ایران از سوی سازمان‌ حمل‌ و نقل‌ و ترافیک‌ شهرداری تهران‌ طراحی‌ و اجرا شده‌ و سال‌ ۱۳۸۱ به بهره‌برداری رسیده است.

در پارک ترافیک راه‌ها، خط‌ آهن‌، پیاده‌ رو و خیابان‌ها، علائم‌ راهنمایی‌، چراغ‌ راهنماها و هر نوع علائم راهنمایی و رانندگی دیگر، در مقیاس‌ کوچک طراحی‌ و ساخته شده است.

ابتکار دیگری‌ که‌ در این‌ پارک‌ها صورت‌ می‌گیرد محوطه‌ کوچکی‌ در مقیاس‌ بسیار کمتر از پارک‌های‌ آموزش‌ ترافیک‌ به‌ شکل‌ یک‌ شهر مینیاتوری‌ ماکت‌‌سازی‌ شده است.

در این شهرمینیاتوری وسیله‌ نقلیه‌ کوچک و اسباب‌بازی‌های متحرک وجود دارد که بچه‌ها با سوار شدن به آن‌ها می‌توانند رانندگی کرده و در حین بازی با قوانین راهنمایی و رانندگی آشنا شوند.

کنار محوطه‌های‌ تفریحی‌، خودروهای‌ کوچک‌ برقی‌، ماشین‌ پدالی‌ در مسیرهای‌ مشخصی‌ به‌ صورت‌ یک‌ یا چند دور رفت‌ و برگشت‌ عمل‌ می‌کنند. اینگونه‌ وسایل‌ نقلیه‌ کوچک‌ تفریحی‌ به‌ نام‌ ماشین‌های‌ گوکارت‌ معروف‌ هستند و بچه‌ها امکان سوار شدن و حرکت در طول مسیر تعیین شده را همراه با مربی خود دارند.

کرایه‌ دوچرخه‌ یکی‌ از موارد دیگری‌ است‌ که‌ در این‌ پارک‌ها انجام‌ می‌شود و بچه‌ها می‌توانند در این بخش آموزش استفاده از دوچرخه را هم یاد بگیرند.

دوچرخه‌ در اندازه‌های‌ مختلف‌، برای‌ کودکان‌، بزرگسالان‌ و همچنین‌ دوچرخه‌هایی‌ برای‌ کودکانی‌ که‌ به‌ درستی‌ نمی‌توانند سوار این وسیله شوند با چرخ‌های‌ کمکی تعبیه شده است.

در روزهای خاصی از هفته، والدین همراه با فرزندان خود می‌توانند از دوچرخه‌های شخصی استفاده کرد و در محوطه پارک آموزش ترافیک دوچرخه‌سواری کنند.

در کنار این‌ امکانات‌ سرپرستی‌ وجود دارد که‌ عبور و مرور کودکان‌ را در مسیرها نظارت‌ می‌کند و به‌ آنها برای آموزش‌ ترافیک‌ تذکرات‌ لازم‌ را می‌دهد.

پارک‌های ترافیک شهرداری به شکل رایگان در اختیار مدارس قرار می‌گیرد و مدیران مدارس می‌توانند با رزرو وقت آموزش از پارک آموزش ترافیک نزدیک به واحد آموزشی خود از خدمات کارشناسان پارک ترافیک در آموزش به بچه‌ها استفاده کنند.

اولین آموزشی که بچه‌ها در پارک ترافیک می‌بینند، آشنایی با مهفوم ایست است. کودکان با خودروی مینیاتوری از روی پل هوایی و زیرگذر رد می‌شوند و یاد می‌گیرند پشت چراغ قرمز توقف کنند. در این قسمت از آموزش رنگ، حرف اول و آخر را می‌زند. همه مفاهیم اولیه ترافیکی با زبان موزیک و ترانه به بچه‌ها آموزش داده می‌شود و آنها مختارند هر چندبار که دوست داشتند از خیابان‌ها عبور کنند.

مرحله بعدی آموزشی، حرکت به موقع است. این مرحله یک مدل از خیابان‌های پرتردد شهر را به بچه‌ها نشان می‌دهد که باید با حرکت به موقع شلوغی خیابان را کم کنند.

بچه‌ها قبل از اینکه در مدرسه آموزش ترافیک ببینند اینجا یاد می‌گیرند که به جای پریدن یکباره وسط خیابان و رد شدن از روی گاردریل‌ها، روی خط‌کشی عابر پیاده راه بروند و حتماً به چراغ راهنمایی و رانندگی احترام بگذارند.

کلاس دومی‌ها و سومی‌ها اجازه دارند با مربی سوار ماشین‌های شارژی بشوند و خیابان‌های بدون پیچ شهرک ترافیکی را می‌گذرانند در پارک، ترافیک برای کودکان مسئله تاریک و ناراحت‌کننده‌ای نیست، بلکه کودک می‌آموزد در فضای ترافیک چطور ایمن باشد.

پارک‌های ترافیک تهران روزهای پنجشنبه و جمعه تعطیل هستند اما در سایر روزهای هفته در ۲ شیفت کاری فعالیت می‌کنند. برای پرسیدن نشانی پارک‌های آموزش ترافیک در محدوده منطقه‌ای که در آن ساکن هستید می‌توانید به سرای محله یا معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری منطقه تماس بگیرید و از مسئولان آن‌ها نشانی این پارک‌ها را بپرسید.

آخرین به روز رسانی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *