آزمون‌های معاینه‌ فنی ‌برتر، به‌ویژه در بخش تست‌های آلایندگی هوا، سختگیرانه‌تر است. در معاینه‌ فنی عادی که تاکنون صادر می‌شد، در تست‌ها دور موتور آرام در سرعت پایین ملاک تست خودروها بود؛ اما در معاینه‌ فنی ‌برتر دور موتور پایین و بالا بررسی خواهد شد که این موضوع کار را برای اخذ معاینه‌ فنی سخت کرده است.

معاینه‌ فنی برتر

تفاوت اصلی معاینه‌ فنی ‌برتر با معاینه‌ فنی عادی فقط در نوع تست آلایندگی است. تست آلایندگی معاینه‌ فنی ‌برتر به‌صورت سخت‌گیرانه‌تر، در دو دور آرام و ۲۵۰۰ انجام می‌شود. در معاینه‌ فنی ‌برتر علاوه بر کارکرد درجا، تولید آلایندگی خودروها در دور موتور بالا نیز سنجیده می‌شود. این معاینه‌ فنی برای کنترل آلایندگی خودرو کارایی بیشتری دارد، چراکه در بسیاری مواقع آلایندگی در حالی اتفاق می‌افتد که خودروها در دور موتور بالا کار می‌کنند.

خودروهای صفرکیلومتر نیز معاینه‌ فنی ‌برتر دریافت می‌کنند؛ طبق قانون، خودروهای نو (صفرکیلومتر) تا چهار سال از اخذ معاینه‌ فنی معاف هستند، اما این معافیت به‌منزلۀ داشتن معاینه‌ فنی ‌برتر (براساس ضوابط طرح ترافیک) نیست و مالکان خودروهای نو نیز برای بهره‌مندی از تخفیف ۳۰ درصدی عوارض ورود به محدودۀ طرح ترافیک و زوج و فرد، باید برای گرفتن معاینه‌ فنی ‌برتر خودرو اقدام کنند.

تخفیف ۳۰ درصدی برای تمامی خودروهای دارای معاینه‌ فنی ‌برتر

ملاک دریافت تخفیف ۳۰ درصدی ورود به محدودۀ طرح ترافیک و زوج و فرد فقط نوبودن خودرو نیست، بلکه تمامی خودروهای شهر تهران که موفق به اخذ معاینه‌ فنی ‌برتر شوند از تخفیف ۳۰ درصدی ورود به طرح‌های ترافیکی برخوردار خواهند شد. میزان پرداخت عوارض تردد در محدوده طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا براساس تعرفه‌های سال ۱۳۹۹ به شرح زیر است:

معاینه‌ فنی ‌برتر در تهران

دریافت معاینه‌ فنی ‌برتر در حال حاضر فقط در شهر تهران انجام می‌شود. در تهران تمامی خودروها می‌توانند برای گرفتن معاینه‌ فنی ‌برتر اقدام کنند. درصورتی‌که خودرویی نتواند معاینه‌ فنی ‌برتر را دریافت کند به‌صورت اختیاری این امکان وجود دارد که معاینه‌ فنی معمولی بگیرد. البته برای دریافت معاینه‌ فنی معمولی نیز خودرو باید شرایط لازم را داشته باشد. در حال حاضر معاینه‌ فنی ‌برتر تنها نوع معاینه‌ فنی است که جایگاه قانونی دارد.

از سال ۱۳۹۷ طبق استانداردهایی که سازمان محیط زیست اعلام کرد، معاینه‌ فنی ‌برتر الزام قانونی پیدا کرد، اما در دورۀ مدیریت قبلی شهرداری تهران، این الزام قانونی اجرا نشد. تشویق شهروندان برای گرفتن معاینه‌ فنی ‌برتر به‌صورت اختیاری یکی از دلایل به تأخیر نیفتادن اجرای این قانون بود که درنهایت از اواخر آبان پارسال روند صدور معاینه‌ فنی ‌برتر در مراکز معاینه‌ فنی تهران آغاز شد.

مرکز معاینه فنی نیایش 

دریافت معاینه‌ فنی ‌برتر اجباری نیست

با وجود اینکه شهر تهران در زمینۀ صدور معاینه‌ فنی ‌برتر پیش‌قدم شده است تا استاندارد بالاتری برای کنترل آلایندگی خودروها اجرایی شود، اما دریافت معاینه‌ فنی ‌برتر برای شهروندان تهرانی هنوز اجباری نیست. دریافت معاینه‌ فنی ‌برتر در حال حاضر به‌صورت یک متغیر تشویقی در طرح ترافیک جدید گنجانده شده است و طبیعتاً برخورداری از این امتیاز ربطی به عمر خودرو ندارد؛ یعنی حتی اگر خودرویی دارای عمر زیر ۴ سال باشد باید معاینه‌ فنی ‌برتر را بگیرد تا بتواند از تخفیف ۳۰ درصدی بهره‌مند شود.

هزینۀ معاینه‌ فنی ‌برتر

هزینۀ دریافت معاینه‌ فنی ‌برتر به‌اندازۀ معاینه‌ فنی عادی است و شهروندان تهرانی می‌توانند همانند معاینه‌ فنی عادی با پرداخت مبلغ ۳۷ هزار تومان معاینه‌ فنی ‌برتر بگیرند.

مرکز معاینه فنی نیایش 

پست‌های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *